مسجد محمد رسول الله شیراز

مسجد محمد رسول الله شیراز

معماری مسجد محمد رسول الله در شیراز

خواسته کارفرما طراحی مسجدی بود که ظرفیت نمازگزار در آن به حداکثر برسد و محل آن در نمازخانه قدیمی موجود در سایت باشد. این محل در بین درخت های هفتادساله و خیابان های اصلی سایت در استان فارس و شهر شیراز قرار دارد که توسط گروه معماری پایا پیرنگ طراحی و اجرا شده است.
ایده اصلی طراحی در قالب چهار چالش شکل گرفت:
۱- حداکثر طرفیت برای اقامه نماز،
۲ -حفظ درختان اطراف،
۳- نزدیکی به محور اصلی پیاده رو
۴ -احیای سالن دعا و مناجات قدیمی. در مرحله اول، با توجه به شرایط پروژه، الگوی مسجد بدون حیاط در نظر گرفته شد؛ چرا که کل مسجد بین انبوهی از درختان قرار گرفته است. در ادامه با توجه به قدیمی بودن سالن اقامه نماز و به عنوان بخشی از تاریخ سایت، طرح جدیدی از گنبد را تشکیل دادند.

دو ورودی برای این مسجد در نظر گرفته شده که توسط رواق – که یک عنصر مهم در طراحی مساجد ایرانی محسوب می شود – به یکدیگر اتصال داده شده اند. دیوار آجری رواق علاوه بر ایجاد ارتباط بصری مناسب، مسجد را با گذرگاه شلوغ پیوند داده است. در ادامه در کنار ورودی ها و دو طرف گنبد، دو مناره با ظاهری چرخشی طراحی شده اند که نماد مسجد می باشند.
سیرکولاسیون بنا بدین صورت است که نمازگزارن با عبور از یک فضای باز و پس از آن فضای نیمه باز، وارد مسجد می شوند که الگوهایی از معماری سنتی ایرانی به چشم می خورد. در این میان در بعضی از بخش های نما از این الگو ها به عنوان رابط مناسبی برای ورود نور طبیعی به داخل استفاده شده است و نمای ساختمان از متریال سنگ پوشیده شده که ظاهری سنگین، با وقار، ساده و قوی به بنا بخشیده است.

نمای مسجد توسط سنگ پوشیده شده تا ظاهر سنگین، پر قدرت و ساده ای را در میان درختان سایت به نمایش بگذارد و تضاد مناسبی بین پوسته مسی گنبد ایجاد کند. سادگی فرم، مصالح و هندسه با استفاده از الگوی فضایی در جزییات مسجد تاریخی و سنتی مانند دیوارهای مشبک و کتیبه های داخلی، رویکرد کلی طراحی مسجد را نمایان می کند. این جزییات نشان از اهمیت دادن به سنت اسلامی در ساختمان مساجد در حین بیان آنها به زبان مدرن است.

پلان و مقطع مسجد محمد رسول الله

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۳۵۸۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *