بزرگترین آسمان نمای خاورمیانه

دنیایی که ما را در بر گرفته است رازها و ناشناخته های بسیاری دارد و هر کسی به اندازه دانش و علم و تجربه خود به دنبال کشف این اسرار است. 

در این میان برخی افراد از ابتدای تاریخ در پیدا کردن جوابی مناسب در مورد این جهان و چگونگی به وجود آمدنش پیشگام شدند و حتی جان خود را در این راه به خطر انداختند و تمام همت خود را برای افزایش علم و دانش ما در مورد دنیای پیرامون مان به کار بستند. 

افرادی که با پیدا کردن جواب هر پرسش در مورد جهان هستی، دنیا را یک قدم به پیش بردند و کار انسان امروز را راحت تر ساختند. کاری که در زمان های گذشته به دلیل کمبود امکانات، بسیار سخت انجام می شد و امروزه به دلیل پیشرفت باور نکردنی علم، سرعت بالایی به خود گرفته است.

سفرمان به یکی از آسمان نماهای کشورمان است؛ جایی که ذهن های پرسشگر در آن می توانند جواب سوال های خود را پیدا کنند و از محیط اطراف زندگی خود، زمینی که بر روی آن زندگی می کنند، فضا و آسمانی که آنها را در برگرفته است و بسیاری دیگر، اطلاعات جذابی به دست بیاورند. 

 • گنبد مینا یکی از بزرگترین آسمان نماهای خاورمیانه است.
 • از بهترین مکان ها برای عاشقان آسمان محسوب می شود. 
 • این مجموعه برنامه رصد در هوای آزاد اجرا می کند که با شرکت در آن می توانید سراسر آسمان را کشف کنید.
 • دوستداران علوم زمین شناسی، فیزیک و شیمی می توانند جواب سوال های خود در مورد نحوه تشکیل زمین، گذشته و آینده آن را در اینجا پیدا کنند. 
 • سالن نمایش آن، فیلم های دو بعدی و سه بعدی فوق العاده ای از دنیای پیرامون ما و فضای بیکرانش به نمایش می گذارد.

ایده ساخت آن از سال ۸۷ در اراضی عباس آباد شکل گرفت و از سال ۸۸ ساخت آن آغاز گردید و در پایان شهریورماه ۱۳۹۳ به پایان رسید.
بنای گنبد مینا با وسعت نزدیک به ۱۸۰۰ متر مربع شامل یک سالن نمایش شیب‌دار با پتانسیل ۱۵۰ عدد صندلی و پرده نمایش گنبدی با قطر ۱۸ متر است که با استفاده از سیستم‌های نمایش دیجیتالی با موضوعات شیمی، فیزیک ، زمین شناسی می باشد.
ساختمان آسمان نما به شکل یک خورشید سمبلیک و با الهام از المان‌های معماری ایرانی اسلامی توسط مهندسین ایرانی ساخته شده است و تولید تجهیزات فضای داخلی آن توسط شرکت های متخصص این حوزه انجام گرفته است.
گنبد مینا در واقع یک مجموعه با دو کاربرد است
    • 
یک شبیه ساز از جهان شناخته شده هستی، شامل کلیه کرات، اجرام سماوی، کهکشان ها و ستاره ها.
    • 
همچنین سالن نمایش سه بعدی که در آن فیلم های علمی و اغلب با موضوعات نجومی پخش میشود.
از دلایل ساخت این بنا می توان به توسعه فعالیت های علمی، فراهم آوردن محیطی آموزشی، تفریحی و رفاهی برای عموم مردم و ایجاد جذابیت علم و مباحث شناختی و طرح سوال های علمی برای افراد مختلف با گروه های سنی متفاوت و دریافت پیام های علمی و ایجاد علاقه به علم آموزی مطابق آموزه های دین مبین اسلام در بین مردم اشاره کرد.

آسمان نمای گنبد مینا، سازه ای با دو کاربرد است؛ هم با شبیه ساز جالب خود جلوه ای جذاب و تماشایی از کرات، ستاره ها، کهکشان ها و … را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می دهد و هم، در سالن سه بعدی آن می توان به تماشای فیلم های علمی با موضوع ستاره شناسی نشست.

لمس آسمان در گنبد مینا 

کشف آسمان و آنچه در آن می گذرد، یکی از لذت های جدانشدنی انسان ها از آغاز تا کنون بوده است. زیبایی های شگفت انگیز دنیای ستاره ها و کهکشان ها که هر شب ما را در دنیایی ناشناخته غرق می کنند. 

آسمانی که هر از گاهی با شهاب بارانی، غافلگیرانه دنیای معمولی مان را به لحظاتی شگفت انگیز بدل می کند، کسوف و خسوف هایی که معجزه طبیعت را به پیش چشم ما می آورد و بسیاری دیگر، جذابیت های آسمان بالای سرمان را چند برابر می کند. 

مجموعه آسمان نمای گنبد مینا نیز با هدف شبیه سازی آسمان شب و برای پاسخ به کنجکاوی آدم ها در این زمینه و پاسخ به سوال های آنها ایجاد شد و در واقع به این دلیل است که به آن آسمان نما می گویند. 

بخش های مختلف 

آسمان نمای گنبد مینا از دو بخش موزه علوم و سالن نمایش فیلم های دو بعدی و سه بعدی تشکیل شده است که در ادامه با هر یک بیشتر آشنا می شویم.

۱- موزه علوم

موزه و گالری علوم گنبد مینا، در زمینی به مساحت ۱۰۰۰مترمربع، داستان زمین و علم های مختلفی که به آن وابسته هستند را روایت می کند. اینجا مکانی برای نمایش داستان زمین است، جایی که می توان در مورد زندگی انسان های ماقبل تاریخ اطلاعات به دست آورد و با علم و جایگاه آن در میان ایرانیان بیشتر آشنا شد. 

سالن سینمای سه بعدی گنبد مینا در وسط این سازه قرار گرفته است و موزه علوم دور تا دور آن، از قسمت های مختلف علم و دانش سخن می گوید. 

۲- سالن نمایش گنبد مینا

علاوه بر موزه علوم، سالن نمایش از دیگر جاذبه ها و دیدنی های مجموعه گنبد میناست. سالنی شیب دار با ظرفیت ۱۵۰ نفر و پرده گنبدی شکل که با قطر ۱۸ متر سالن نمایش را پوشانده است. در این سالن فیلم های دو بعدی و سه بعدی با موضوع های زمین شناسی، ستاره شناسی و دیگر علوم مرتبط با فضا به نمایش در می آید. تصویرسازی فیلم هایی که در این مکان انجام می شود، کامپیوتری است و با ابزارهای پیشرفته فضا طوری طراحی شده که انگار افراد در محیط واقعی و زیر آسمان شب قرار گرفته اند. 

جاذبه های اطراف

همان گونه که گفتیم آسمان نمای گنبد مینا در پارک آب و آتش قرار گرفته است و در همسایگی آن تعدادی از برترین جاذبه های گردشگری تهران وجود دارد. 

 • پل طبیعت ۲۵۰ متر
 • پیست اسکیت پارک آب و آتش در همسایگی گنبد مینا
 • سینما گیم هفت بعدی در همسایگی گنبد مبنا
 • بازار گل در همسایگی گنبد مینا
 • دریاچه مصنوعی ۲۵۰ متر
 • فانوس دریایی ۲۵۰ متر
 • فواره های آب و آتش ۵۰۰ متر
 • پارک طالقانی ۵۰۰ متر

مسیر و نقشه

آدرس: تهران، منطقه شش و هفت شهری، ناحیه ۶، بزرگراه حقانی، پارک آب و آتش، بوستان منظومه شمسی، آسمان نمای گنبد مینا

مسیر دسترسی:

برای رسیدن به این مجموعه دو مسیر در پیش رو دارید.

مسیر بزرگراه حقانی: می توانید با خوردوی شخصی، اتوبوس، مترو یا تاکسی خود را به میدان ونک، بزرگراه حقانی، خیابان شهیدی برسانید و بعد از پارک در پارکینگ بوستان آب و آتش به سمت بوستان گنبد مینا راه بیفتید. 

مسیر بلوار آفریقا (جردن): راه دیگر رسیدن به گنبد مینا از سمت بلوار آفریقاست. برای این کار باید خودروی شخصی داشته باشید یا ماشین کرایه کرده باشید زیرا مترو یا اتوبوس یا تاکسی هنوز از این سمت به پارک دسترسی ندارند. برای این منظور خود را به بزرگراه مدرس، میدان آرژانتین واقع در ابتدای بلوار آفریقا برسانید و به سمت شمال تهران حرکت کنید. بعد از ساختمان راه آهن، راه اولین فرعی را در پیش گرفته و مسیر پارکینگ و یا خیابان شهیدی را دنبال کنید. از این قسمت به راحتی می توانید سازه عظیم گنبد مینا را ببینید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۳۵۸۸

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *